Velikost textu:   A    A    A

Vitalita a kondice v říjnu část I. s Bárou Prknovou a Jiřím Vondrákem

Hrádek Na Letné 12.10.2018
Kopec Letná na jehož vrcholu stojí půvabný Hrádek, kde se scházíme, se vyznačuje táhlým terénem. Vystoupat k Hrádku je tedy sám o sobě dost velký sportovní výkon.  Pro seniory tedy určitě. Zatím šlapeme do vršku  odhodlaně, ale každý rok navíc je znát, a tak někteří musí, třeba i dočasně, při zhoršení zdravotního stavu, některé akce bohužel  oželet.  
Je to daň za střechu nad hlavou. Jinou v tuto chvíli totiž Zvonkohra nemá. Pozitivní je, že na Hrádku je dobrá energie, která vyvažuje fyzickou námahu. A taky kávovar, co při troše dobré vůle vaří moc dobré "kafe," takže motivační odměna funguje. Vrch Letná také skýtá trochu zeleně a prostor k pohybu a procházkám, což s fyzickou kondici dobře ladí. Stejně jako přednášky Báry Prknové, zaměřené na zlepšení stavu naší tělesné schránky. Protože však, jak známo, všechno souvisí se vším, a tělo je projekcí mysli, věnujeme se obvykle záležitostem kolem našeho bytí v celostním pojetí.
Všímavost a Odpuštění byla témata k zamyšlení, kterým tentokrát věnoval svůj seminář Ing. J. Vondrák. Pokud si začneme víc všímat svých myšlenek a pozorovat je, začneme lépe rozumět sami sobě,  a možná přijdeme na kloub svým problémům a dospějeme třeba i k jejich řešení. Řešením může být samozřejmě i Odpuštění. Není to úplně lehký proces, ale na jeho konci bývá často pozitivní životní změna. Ta se ovšem nestane samovolně. Člověk musí především chtít pochopit souvislosti v kontextu, přijmout je a odpracovat si katarzi, která díky tomu přijde. Přesněji řečeno, ta práce by měla být permanentní, protože emoce v nejrůznějších podobách (myšlenky, slova, činy..) víří kolem nás neustále, ovlivňují nás, jsou zkrátka všudypřítomné. Všímat si jich a porozumět jejich vlivu i energii kterou nám vnášejí do života, znamená učinit krok k sobě, k ostatním lidem, k světu, a taky to může přinést velkou úlevu. Záleží jen na nás jak s touto premisou naložíme, ale stojí to minimálně za zamyšlení. A pak nás třeba ani nepřekvapí, co všechno se dá v naší realitě vyjádřit obávanou matematikou. O to větší důvod, aby se jí naši vnuci s láskou učili, ale muselo by to být samozřejmě úplně jinak než se to zatím ve školách děje. Ono všechno má svůj čas, nicméně vzhledem k tempu současného "světa běhu" to už nemusí ani tak dlouho trvat. A to může být dobrá zpráva. 
Štěstí a zdraví všem!!!  

Dana Marková - Zvonkohra Teplice

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.