Velikost textu:   A    A    A

Říjen s kytarou, listopad s Tarasem Bulbou

Malé ohlédnutí za hudebními přednáškami Petra Kašpara
Taková byla témata posledních dvou  hudebních přednášek Petra Kašpara.
Říjen byl věnován kytaře. Víme o ní, že je to i dnes oblíbený strunný hudební nástroj, ale na její předchůdkyně se brnkalo už ve starověku.  Staří Řekové jí dali název „kithara.“ Jako všechno přeživší dlouhý vývoj až do současnosti, měnila i ona během času podobu, design, zvuk. Přálo ji zejména dvacáté století. My ji známe v podobě akustické, elektrické a basové.  Jako nástroj dominuje zejména španělským rytmům a melodiím, ale taky country styl se bez ní neobejde.  Asi každý z nás má odžity romantické noci u táborových ohňů se zpěvem při kytaře, stejně jako noci prohýřené při diskotékových hitech. Traduje se, že do mužů s kytarou se ženy zamilovávaly vždycky snadno, koneckonců její tvar asociuje ženské tělo. Kytara je zkrátka sexy, nesmrtelná a posluchačsky vděčná, ať už jako nástroj doprovodný nebo sólový, protože kytarové skladby a sóla geniálních kytarových mágů mají, a určitě budou stále mít, své, hodně početné a věrné hudební příznivce, naši  Zvonkohru samozřejmě nevyjímaje. 
V listopadu jsme si dali pro změnu dostaveníčko s Tarasem Bulbou, ale ne s  tím literárním, jehož postavu stvořil ruský spisovatel N.V. Gogol, nýbrž s jeho hudební verzí autora Leoše Janáčka. A co přispělo k tomu, že český skladatel věnoval svoji symfonickou báseň patetickému hrdinskému příběhu ukrajinského kozáka a jeho synů? Bylo to zejména nadšení pro ruskou literaturu a kulturu, která tehdy rezonovala ve společnosti. Rusofilství bylo i z hlediska přetrvávajícícho názorového trendu slovanské pospolitosti v módě a sám Janáček Rusko navštívil několikrát. V reakci na ruský motiv vzniklo hudební dílo české "provenience" pro „fajnšmekry.“ Téma historické, hudba náročná i nadčasová, jako ostatně celá Janáčkova tvorba. 
A my ve Zvonkohře, jsme,  díky Janáčkovi i Petrově neúnavnému úsilí, pokročili v hudebním vzdělávání zas o pěkný  kus dál.

:-) :-)

D. Marková - Zvonkohra

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.