Velikost textu:   A    A    A

PF 2019

Úspěšný rok 2019 prožitý ve zdraví přeje Zvonkohra!!! S novým rokem přicházívají změny, tentokrát čekají i náš klub, věřme, že budou k lepšímu, i proto malé zamyšlení do začátku....
Možná jste si také všimli, že v poslední době se vyrojuje čím dál víc našich bližních, kteří se cítí být povolaní mluvit nám ostatním do duše a vychovávat nás. Trochu přitom zapomínají, že vychovávat se má nejen proslovem, ale zejména příkladem. Dobrý příklad ovšem zpravidla chybí, takže osloveného maně napadá známý příměr o kázání vody a pití vína. Soudný člověk se obvykle ve svém vlastním světě dokáže orientovat sám, a pokud by si měl nechávat radit, tak jen od opravdu moudrých lidí, které dokáže lehce rozeznat, protože ti  „moudří,“ nementorují, nepoučují, nepředkládají jedinou svatou pravdu, ale pouze svůj názor a ostatním ponechávají svobodu vlastního úsudku. A především pro ně platí -  čím moudřejší, tím normálnější a skromnější.
Vykročili jsme do nového roku, a nikoho nepřekvapí, když bude zase plný překvapení a změn, protože už jsme si zvykli, že vývoj a události se neustále zrychlují. S tím nám nepomůžou prázdné fráze ani floskule, nýbrž jen konkrétní skutky, které bude nutné možná už brzy v našich končinách i osobních životech zrealizovat. A pro ten účel, jako inspirativní „péefko“ k malému novoročnímu zamyšlení, slouží následující text od člověka, který je laické veřejnosti znám nejen coby moudrý, ale také především laskavý, popularizátor vědy:   

Citace z knihy geologa Václava Cílka „Co se děje se světem,“ kapitola Soukromý plán na záchranu Evropy:

"Soukromý plán na záchranu Evropy (ze zápisků českého kutila)"
 
"Společně s Maxem Weberem, Pitrimem Sorokinem a Gillesem Lipovetským si myslím, že poslední století prožíváme závěrečné kapitoly nějakého dlouhodobého kulturního a duchovního cyklu. Na začátku nejspíš byla etika povinnosti, která mužům velela přihlásit se do války, i kdyby v ní měli padnout. Ta se vyčerpala nejpozději v 60. letech minulého století. Později byla nahrazena stále ještě silnou, ale již zmíněnou etikou zodpovědnosti, která se už neptala „Co musím udělat?“, ale „Co mohu udělat?“.Postupně se po roce 1990 proměňovala v etiku individualismu, který se ptá, jak se osvobodit, či spíš vyvléci z pout povinností a zodpovědností. Bez těchto dvou vlastností to však se společností nemůže dopadnout dobře, takže na konci individualistického experimentu bude opět nucena zavést systém povinností.
Co zatím my čeští kutilové, můžeme se světem dělat? Svépomocí jsme si opravili chatu, založili zahrádku, vypálili slivovici a nařezali dříví na zimu a to vše bez podpory státní správy a bez metodického vedení EU. Teď nás čekají další podobné úkoly – upéct vánoční cukroví a zachránit Evropu. Co si člověk neudělá sám, jako by neměl.
Záchrana Evropy začíná tak, že každý pár má dvě nebo tři děti. Rodina je vcelku stálá a práci dělí mezi tři generace. Lidé si vypráví. Občas si přečtou nějakou místní knížku, poslechnou pěknou skladbu od Antonína Dvořáka či Bohuslava Martinů a pak jdou na vlastenecký výlet do Tiché a ti dobrodružnější i do Divoké Šárky.  Chodí  k místním volbám a občas i k těm celonárodním. Moc nevěří tomu co slyší v médiích, ale o to víc se starají o půdu, vodu, ovzduší a les. Nechtějí cizí a nedávají vlastní.  Pomlouvají se a závidí si spíš dobromyslně a rozšafně. Občas zajdou do kostela třeba jen proto, aby se přiblížili dějinám, anebo zkritizovali interiér.  Nemají strach, protože přes těžkosti světa cítí naději a vidí kmitavá světélka radosti."
"Život má barvy duhy,
Na konci je každý tuhý.
Někdo žije vesele, jiný smutně,
Být pořád střízlivý není nutné!

(Z insitně ekologické sbírky Život je černý i bílý drnovického básníka Zbyňka Ulčáka (Drnka 2015)" Konec citace.
P.S. Oproti dobám, kdy jediným prezentovaným návodem na přežití byly plynová maska nebo protiatomový kryt, je ten výše uvedený přece jen sympatičtější.
A to je (aspoň zatím) dobrá zpráva...
 
Na shledanou v roce 2019!!!!!

D. Marková

 

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.