Velikost textu:   A    A    A

Na téma „Má vlast“ s Bedřichem Smetanou a Petrem Kašparem

Hrádek Na Letné 6.9.2018
Bedřicha Smetanu si pamatujeme všichni nejspíš ze školních učebnic jako důstojného   pána z cvikrem.  Je zřejmě  nejznámějším tuzemských skladatelem vážné hudby.  Což o to, slavným se stal  již ve své době, ale snadnější  život kvůli tomu určitě neměl.  Už jen proto, že ho stihla ta největší tragédie  jaká člověka jeho profese může potkat – ztráta sluchu,  která navíc měla dopad na jeho psychický stav.
Přesto dokázal svým posluchačům po sobě zanechat krásnou hudbu – povznášející, líbeznou, souznějící s českou kotlinou, k níž ho vázal hluboký vztah rezonující s úspěšnou  dobou   národního obrození,  do jejíž doznívající fáze se Smetana narodil. Je tedy příznačné, že k oslavě rodné země i její historie stvořil nezávisle na sobě šest symfonických básní, které posléze byly uvedeny pod souhrnným názvem Má vlast.  Smetana zemřel v roce 1884, tedy pouhých 34 let před  vyhlášením  samostatného československého státu, na jehož existenci si generace obrozenců netroufaly ještě ani  pomyslet.  Nicméně, kolečka dějin tomu chtěla, že se jejich potomkům naskytla příležitost v relativně krátké době nastavit i uskutečnit vyšší existenční  ambice, i když těžce vykoupené  válkou, která změnila svět. Letos tomu bude sto let, kdy naše právo na sebeurčení bylo završeno také právem na  samostatný stát.  A Smetanova Má vlast k tomu nesporně patřila, patří a patřit bude,  protože čas neubral vůbec nic na kráse ani jedné z oněch šesti symfonií - asociací,  které autor tak geniálně převedl do hudební podoby.
Díky Petru Kašparovi, našemu oblíbenému a  neúnavnému propagátorovi  hudby, jsme se dozvěděli opět nejednu zajímavost – o skladateli, o jeho díle, o tom jak Má vlast vznikala i o jeho práci na  jednotlivých symfoniích.  Samozřejmě moc děkujeme za to odpolední  přednáškové zastavení.Napsala: D. Marková – Zvonkohra Teplice           

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.