Velikost textu:   A    A    A

Na návštěvě u Straussů

Hrádek 23. 1. 2019, cyklus MUZIKA –krajina duše –ročník I., díl 1.
Muzika – krajina duše – to je název  desetidílného interaktivního pracovního semináře, věnovaného hudbě. Jde o volné pokračování oblíbených hudebních přednášek a průvodci nám i nadále bude oblíbená „dvojka“ ve složení Petr Kašpar a Václav Tůma.  Dramaturgickou podporu  v zázemí zajišťuje, stejně jako dřív, Helenka Tůmová.  To samo o sobě je zárukou kvalitního zdroje poučení a zábavy, kterou Zvonkohra dokáže ocenit.  
První díl semináře, který odstartoval 23.1.2019 na Hrádku byl věnován rodině Straussů. Ano, ano,  jde o ten vídeňský hudební klan, nad kterým genetické inženýrství může žasnout, díky  hudebnímu nadání, které otec  Johann Strauss přenesl i na své dva syny, Johana Strausse ml. a Josefa Strausse. Kdyby se vám ta jména trochu pletla, vězte, že největší slávy a nejdelšího života dosáhl právě Johann Straus ml. Nicméně, hudba, kterou složila tato trojice je si velmi podobná a evidentně vychází z jednoho zdroje. Především je pohodová, bezstarostná a noblesní, stejně jako vídeňská společnost v době, kdy ještě nic nenasvědčovalo tomu, že  Rakousko-uherské impérium má nejlepší časy za sebou. Hudební inspirací se pro Strausse stávají především příjemné zážitky a pocity, vyjádřené často už v názvu skladby. A jejich hudba vám spolehlivě zlepší náladu.Takže si můžete být jistí, že „Hlasy jara“ v ní opravdu uslyšíte,  „Hromy blesky“opravdu zabouří, „Akvarely“opravdu zahýří barevností, „Pizzicato polka“ opravdu krásně zadrnká, „Francouzská polka“ doslova zajiskří, „Vesnické vlaštovky z Rakouska“ vám krásně klarinetově  zatrylkují do ucha, „Třesky plesky polka“ je fofr na druhou, při němž propotíte triko, zatímco „Na lovu“ se po straussovsku nejen hraje na hudební nástroje, ale i střílí a troubí,  skladba  „Na volno“ má stejnou  energii, svobodu a lehkost, jako vlající hřívy koňského spřežení, jemuž jste právě popustili uzdu. A skrze „Perpetuum mobile“ zjistíte, že  je to sice  reálně technický nesmysl, ale ve Straussově  hudbě docela dobře možný. No a „Na krásném modrém Dunaji“ si nejen po tom kvapíku odpočinete, ale se i vnitřně zklidníte a zrelaxujete.
Rakousko-Uhersko patří do učebnic historie, ale hudba klanu Straussů stále žije a v kontextu dnešní doby, ze které se čím dál víc vytrácí harmonie, ji vnímáme  jako terapii, která nám zlepšuje náladu. Zůstává líbivá, trochu uhlazená, ale srozumitelná, nehraje si na jinotaje a najdeme v ní všechno co nám dělá dobře, půvabné  tóny,  asociace, efekty i  vtip a humor. A na závěr Petr Kašpar doporučuje: "Dopřejte si  občas kapku vína a k němu kapku téhle hudby, třeba té, kterou  J. Strauss nazval příznačně  „Lehká krev.“ :-)    

A příště: Česká a moravská dechovka

D. Marková - Zvonkohra         
 
 

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.