Velikost textu:   A    A    A

Jak se žije českému farmáři pod Milešovkou

Hrádek, 30. 1. 2019
S českým farmářem Danielem Pitkem jsme se sešli v lednu na výjimečně zajímavé besedě. Jeho osobní příběh rezonuje s půdou a krajinou Českého středohoří.
Ale jsou v něm obsažena i další témata, která nabývají na aktuálnosti: příroda, lesnické a zemědělské hospodaření, zadržování vody v krajině, klimatické změny a vliv na životní prostředí, zodpovědnost k místu, kde žijeme, veřejná služba.
Seznámili jsme se s projektem „Pestrá krajina,“ který založila asociace zúčastněných farmářů. Zaplaťpánbůh, pryč je doba, kdy Krušné hory, zplundrované exhalacemi a kyselými dešti,  připomínaly měsíční krajinu. Bohužel, naše životní prostředí čelí dalším výzvám, které jsou důsledkem klimatických změn i lidských chyb.
Farmář D. Pitek o tom ví své a dokáže o všem i velmi poutavě vyprávět. Každopádně s půdou je bytostně spjat duší i tělem už jen tím, že ví co se  děje doslova na každém metru čtverečném půdy. Má dokonalý přehled o hmyzich i zvířecích druzích, a je pyšný na to, že se na jeho půdě daří živočišným a rostliným druhům, patřícím mezi indikátory čistého životního prostředí. 
Právě na jeho osobním příkladu jsme se přesvědčili, že vlastnictví půdy, vztah k půdě a z toho pramenící komplexní znalosti jsou zárukou znalosti souvislostí, a tím i vyváženosti zásahů do krajiny. To všechno je životně důležité pro naši budoucnost,  a právem si zaslouží pozornost i podporu státu.
Každopádně nezbývá než si přát, aby se o naši přírodu a krajinu staralo co nejvíc tak osvícených a oddaných farmářů jako je pan  Daniel  Pitek.
Děkujeme za opravdu poutavou podnětnou besedu a rozšíření obzorů!!!!

D. Marková - Zvonkohra

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.