Velikost textu:   A    A    A

Adventní rozjímání

Blíží se opět advent
Latinské slovo adventus znamená v překladu příchod. Zatímco v křesťanské tradici se jedná o příchod – narození Krista, v pohanské je to zase kýžený slunovrat, který vrací životodárné sluneční paprsky na naši polokouli. Díky adventu můžeme však v přeneseném slova smyslu objevit i pro sebe svoji  soukromou pozitivní změnu, která vnese do našeho života radost. Záleží jen na nás, naší invenci, snech a  fantazii jak kouzlo adventu prožijeme. Naši předci se postili, chodili do kostela a dělali dobré skutky – v dnešní době hovoříme o tomtéž jako o detoxikaci a psychoterapii, tedy úklidu duše i těla. Inspirace, která, jak vidno, funguje napříč staletími.
Nezapomeňme na čtyři adventní neděle, železnou, bronzovou, stříbrnou a zlatou, a taky na svíčky a jejich barvy a jména -  Naděje, Mír, Přátelství a Láska. Zatímco svíčka Přátelství by měla být růžová, ostatním náleží barva fialová. Pátá svíce je bílá a zasvěcena Kristu. Zapaluje se na Štědrý den po západu slunce.
Avšak, nemusíme být vůbec nadšenými příznivci rituálního adventního rozjímání, přesto nás krátké dny a dlouhé podzimní večery donutí zvolnit tempo.  Zdá-li se nám toto období kvůli tomu příliš smutné, pak nám může být útěchou věčný koloběh, jehož jsme součástí  – to je,  že i ta nejdelší noc v sobě skrývá příslib nového dne. 

Prožijte si nadcházející advent ve zdraví a v pohodě. …   :-)

D. Marková - Zvonkohra
  

Komentáře

Zatím nebyl vložen žádný komentář


Vkládat komentáře mohou pouze přihlášení uživatelé. Přihlásit se můžete zde.